Rocznica Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia

1 sierpnia to dla naszej grupy rekonstrukcyjno-filmowej tradycyjny czas spedzany w Warszawie na realizacji projektu „Poznań-Warszawa wspólna sprawa”. Uczniowie, nauczyciele i sympatycy szkoły ubrani w powstańcze mundury przemaszerowali przez Warszawę upamiętniajac wybuch powstania w 1944 roku.
Raz na dziedzińcu Ministerstwa Kultry i Dziedzictwa Narodowego, dwa razy na Starym Mieście pokazaliśmy spektakl „Dni walczącej Warszawy”. Licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć działanie powstańczego szpitala, harcerskij poczty, a także śledzić losy osób w nich pracujących. Akcja rozpoczyna się złożeniem przysiegi wstępujących do Armii Krajowej, a kończy poszukiwaniem zaginionych w czasie walk mężow, narzeczonych i dzieci. Reakcje widzów były dla nas wielką nagrodą – od łez, aż do widocznego wzruszenia.
Dzień zakończył się udziałem w Godzinie W. O  wśród wycia syren i bicia dzwonów staliśmy pod kościołem św. Anny. Warto zauważyć, że byliśmy najliczniejszą grupą uapamietniajacą wybuch powstania. Kiedy nasz 45 osobowy oddział pod dowództwem Łukasza Kołcza maszerował Krakowskim Przedmieściem budził prawdziwą sensację. Stroje, równy stukot butów, błyskające na ramionach biało-czerwone opaski robiły wrażenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content