Premiera filmu „Śmigiel ’39”

Wczoraj w Centrum Kultury w Śmiglu odbyła się premiera filmu „Śmigiel 39”, który został zrealizowany przez naszą szkołę. Opowiada o pierwszych miesiącach II wojny światowej w Wielkopolsce i prawdziwych wydarzeniach dotyczących Śmigla.
Reżyserował Piotr Świdziński, a scenariuszem i produkcją zajęła się Anita Plumińska-Mieloch. Cieszymy się, że wystąpili w nim uczniowie naszej szkoły:
  • od najmłodszych uczniów: Wojtka Tomaszyka, Marcela Mielnika, Oli Tomaszyk, Jonatana Klupczyńskiego,
  • aż po ich starszych kolegów – Maję Knapik, Janka Tomaszyka, Cypriana Ziobrowskiego, Grzegorza Kałka, Adama Stanszewskiego, Julię Piątek,Wojtka Dańczaka, Katarzynę Gajdzińska, Maksymiliana Kruka, Agatę Staniszewską,Kacpora Marciniaka, Agatę Olewińską, Ninę Wolińską, Michalinę Ejchorst, Jakuba Olejniczaka, Jana Rumińskiego, Illię Chornyj, Jędrzeja Sroczyńskiego.

Na planie pojawiali się w roli aktorów i statystów także rodzice naszych licealistów i uczniów szkoły podstawowej. W postacie mieszkańców Śmigla wcielili się także nauczyciele: Aleksandra Kołcz, Ewelina Iglewska-Nowik, Ilona Bednarska, Anita Plumińska-Mieloch oraz Przemysław Walkowiak.

Za kamerą (pod kierunkiem p. Piotra Świdzińskiego) stanęli:

  • Justyn Gronek, Natalia Ograbek, Maksymilian Kruk, Jakub Olejniczak, a sekretarzem planu i klapserką była Olga Jóźwiak.

Ważne jest nie tylko poznawanie historii, nabywanie nowych umiejętności, ale i przebywanie w życzliwej i wspierającej się grupie z taką samą pasją. Praca na planie wymaga bardzo dobrej kondycji, gdyż trwa wiele godzin, cierpliwości, gdyż duble są regułą, zrozumienia, że musi być gorąco, kiedy w upalnym czerwcu kręci się sceny, które w rzeczywistości rozgrywały się w październiku i grudniu…

Film będzie można zobaczyć jeszcze raz 26.11.2022 o godz.19.00 w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (Kampus Morasko). Wejściówki można zabrać z dyżurki A. Na zdjęciach można zobaczyć kulisy produkcji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content